ΘΕΜΑΤΑ

η κάντε share

«Κροτίδα» στο ρεπορτάζ του Ολυμπιακού: «Σε επαφές με Λεονάρντο Ζαρντίμ»!

Είναι δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός θέλει να προχωρήσει στην προσθήκη ενός έμπειρου προπονητή που θα μπορέσει από την πρώτη μέρα να κάνει τη διαφορά στο Ρέντη. Τα ονόματα που ακούγονται είναι πολλά, με τελευταίο αυτό του Λεονάρντο Ζαρντίμ που φέρεται να είναι σε επαφές με τους ερυθρόλευκους! Στην Ισπανία γράφουν επίσης ότι ο Πορτογάλος τεχνικός θέλει να επιστρέψει στην Ευρώπη και μένει να φανεί αν θα γυρίσει στον Πειραιά.

Το καυστικό σχόλιο του Γιώργου Μπαρτζώκα για την διαιτησία . Ακραία συναισθήματα ένιωθε ο Γιώργος Μπαρτζώκας για τον τρόπο με τον οποίο ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα, για τον τρόπο με τον οποίο έχασε το πλεονέκτημα έδρας που είχε κερδίσει στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» αναφέρθηκε σε συγκεκριμένες φάσεις, στην επαναφορά των Καταλανών από την οποία προέκυψε η ισοφάριση του 71-71, αλλά και στο σφύριγμα στο φινάλε με το οποίο ο Τζαμπάρι Πάρκερ έκρινε από τη γραμμή των βολών το Game 3 της σειράς. Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας:

Με παίκτη ‘έκπληξη’ στην αποστολή ο Ολυμπιακός . Την έκπληξη με ποδοσφαιριστή από την Κ19 του συλλόγου έκανε για δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό ματς ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την εν Ελλάδι προετοιμασία του για τον ιστορικό πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League με την Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ. Οι «ερυθρόλευκοι» αναχώρησαν το μεσημέρι και στην αποστολή υπήρχε ένα νέο πρόσωπο, όπως είχε γίνει και στον επαναληπτικό με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Πικρή εντός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό στην παράταση από την Μπαρτσελόνα. Ένα φάουλ του Πετρούσεφ στην εκπνοή της παράτασης χάρισε τη νίκη με 82-80 στην Μπαρτσελόνα, κόντρα στον  Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ κι έτσι πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

Το χρονόμετρο της συνδρομητικής τηλεόρασης έδειξε παράβαση πριν το καλάθι της ισοφάρισης της Μπαρτσελόνα. Τα ματς των ελληνικών ομάδων το βράδυ της Μεγάλης Τρίτης (30/4) έσπασαν καρδιές και ξεσήκωσαν συζητήσεις για τις αποφάσεις των διαιτητών. Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας δύο ήταν οι φάσεις που προκάλεσαν την περισσότερη ανάλυση. Το φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Φιλίπ Πετρούσεφ στο φινάλε της παράτασης και η επαναφορά της Μπαρτσελόνα που οδήγησε στο καλάθι της ισοφάρισης από τον Νικολάς Λαπροβίτολα στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Το πανόραμα των πλέι οφ της Euroleague, σε δύσκολη θέση οι «αιώνιοι». Με πολύ παρόμοιο και εξίσου οδυνηρό τρόπο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-83 από τη Μακάμπι και ο Ολυμπιακός από την Μπαρτσελόνα στην παράταση με σκορ 82-80. Πλέον, οι δύο «αιώνιοι» έχουν ένα... βουνό να ανέβουν αν θέλουν να εξασφαλίσουν την πρόκριση στο Final Four. Οι «πράσινοι» πρέπει τη Μεγάλη Πέμπτη (02/05, 21:45) να νικήσουν στο Βελιγράδιμ ώστε να επαναφέρουν τη σειρά στο ΟΑΚΑ, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατήσει την ίδια μέρα (19:45) στο ΣΕΦ και στη συνέχεια να κάνει «διπλό» στη Βαρκελώνη, στο 5ο ματς.

ΒΙΝΤΕΟ: Το αμφισβητούμενο φάουλ του Πετρούσεφ στον Πάρκερ. Ο Ολυμπιακός υπέστη οδυνηρή ήττα στο ΣΕΦ με σκορ 82-80 από την Μπαρτσελόνα, η οποία ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας και έγινε ξανά φαβορί για την πρόκριση στο Final Four της Euroleague. Το παιχνίδι κρίθηκε από 2/3 βολές του Τζαμπάρι Πάρκερ στο φινάλε της παράτασης. Ο Αμερικανός φόργουορντ πήρε φάουλ για τρεις βολές από τον Φίλιπ Πετρούσεφ 0,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, σε μία φάση που σηκώνει συζήτηση, βάζοντας τις δύο πρώτες και χάνοντας επίτηδες την τρίτη. Δείτε τη φάση:

Μπαρτζώκας: «Είναι ένα αμφισβητήσιμο φάουλ που έκρινε το παιχνίδι». Στη φάση που έκρινε το ματς στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το τέλος της τρίτης αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τη Μπαρτσελόνα, που βρήκε τους Ισπανούς νικητές. Ο Έλληνας τεχνικός επεσήμανε ότι αποτελεί μια μεγάλη ερώτηση εάν ήταν φάουλ στον Πάρκερ, ενώ στη συνέχεια επεσήμανε ότι και οι παίκτες του άφησαν τρία ελεύθερα σουτ. «Η ερώτηση για το ποια είναι τα συναισθήματά μου δεν έχει απάντηση, όπως καταλαβαίνετε», ανέφερε αρχικά και συνέχισε:

Πετρούσεφ: «Έπεσε πάνω μου ο Πάρκερ».  Ο Φίλιπ Πετρούσεφ ήταν ο... μοιραίος για τον Ολυμπιακόμ καθώς του χρεώθηκε το φάουλ στον Πάρκερ και ο τελευταίος έβαλε τις βολές της νίκης για την Μπαρτσελόνα. Μιλώντας στη Nova ο Σέρβος ψηλός του Ολυμπιακού, σχολίασε: Για την τελευταία φάση με το φάουλ στον Πάρκερ: «Νομίζω πως ήταν φάουλ, δεν ξέρω. Αλλά έπεσε πάνω μου ο Πάρκερ... Είναι δύσκολο να αποφασίζεται έτσι το ματς. Στο τέλος του αγώνα να δίνεις αυτό το φάουλ; Δεν ξέρω».